Trafik sigortası, olası bir trafik kazasında karşı tarafa verilen zararın poliçe teminatları kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlayan ve yaptırılması zorunlu olan bir sigortadır. Ancak trafik sigortası dahilinde ödenecek sigorta bedeli sınırlıdır. İşte, burada ihtiyacınız olan teminat, Trafik Sigortası’na ek olarak İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası’dır.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir, Genel Şartları Nelerdir?

Tam adı “Motorlu Kara Taşıtları İhtiyari Mali Sorumluluk Sigortası’’ olan İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası; araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı güvence altına alan bir sigortadır.

Bir örnekle İMM Sigortası’nı açıklayalım. Umarız yaşamazsınız, ama bir trafik kazası geçirdiniz ve karşı tarafa verdiğiniz hasar, yetkili birimler tarafından 200.000 TL olarak hesaplandı. Zorunlu Trafik Sigortası hasar masrafının 100.000 TL’sini karşılar. Geriye ödemeniz gereken 100.000 TL kalıyor. İşte, trafik sigortası limitinin üzerinde kalan bu kısmı, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın teminatları ve limitleri kapsamında karşılamanız mümkün.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Limitleri Nelerdir?

İMM poliçesi düzenlemesi yaptırırken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Bunlardan biri İMM limitidir. Örneğin aracınızla yanlış sollama yaparak bir araca çarptınız ve çarptığınız araç da yol kenarındaki bariyerlere çarptı. Bu nedenle de araç kullanılamaz hale geldi. Bu durumda diğer aracın aldığı hasarı karşılayacak yüksek limitlere ihtiyacınız olacak. Bu yüzden poliçenizde yazan İMM limiti oldukça önemli.

İMM Sigortası’nın limitini, poliçenizi düzenleyeceğiniz sigorta şirketi ile anlaşarak belirleyebilirsiniz. Ancak şehir içi veya şehirler arası fazla seyahat ediyorsanız İMM Sigortası limitini yüksek tutmanızda fayda var. Hatta cüzi bir miktar farkla limitsiz bir teminat alabileceğinizi de unutmayın.

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Fiyatları Nedir?

İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı, trafik poliçesinde ek teminat olarak ekletebilirsiniz veya ek sigorta olarak alabilirsiniz.