İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir ?

 

 

 İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası; araç sahibinin üçüncü şahıslara verdiği maddi zararın, trafik sigortası teminatları kapsamında karşılanmasının ardından kalan kısmı güvence altına alan bir sigortadır. Trafik sigortası dahilinde ödenecek sigorta bedeli sınırlıdır. İşte, burada ihtiyacınız olan teminat, Trafik Sigortası’na ek olarak İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Sigortası’dır.

 

 

 

 

 

Bir örnekle İMM Sigortası’nı açıklayalım. Umarız yaşamazsınız, ama bir trafik kazası geçirdiniz ve karşı tarafa verdiğiniz hasar, yetkili birimler tarafından 300.000 TL olarak hesaplandı. Zorunlu Trafik Sigortası hasar masrafının 120.000 TL’sini karşılar. Geriye ödemeniz gereken 180.000 TL kalıyor. İşte, trafik sigortası limitinin üzerinde kalan bu kısmı, İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın teminatları ve limitleri kapsamında karşılamanız mümkün.

 

 

 

 

 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Limitleri Nelerdir?

 

İMM Sigortası’nın limitini, poliçenizi düzenleyeceğiniz sigorta şirketi ile anlaşarak belirleyebilirsiniz. Ancak şehir içi veya şehirler arası fazla seyahat ediyorsanız İMM Sigortası limitini yüksek tutmanızda fayda var. Hatta cüzi bir miktar farkla limitsiz bir teminat alabileceğinizi de unutmayın.

 

 

 

 

 

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Fiyatları Nedir?

 

İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı, sigorta şirketlerinde teminat bedeli ve fiyatı farklılık göstermektir. Trafik poliçesinde ek teminat olarak ekletebilirsiniz veya ek sigorta olarak alabilirsiniz.