TRAFİK SİGORTASI
Başımıza ne zaman kaza geleceği belli olmaz. Siz kendinizi güvence altına alın. Trafik sigortası polis durdurduğu zaman gösterilen bir evrak değildir. Sizi ve yoldaki diğer sürücüleri güven altına alır.

 

 

 

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?

 

Zorunlu Trafik Sigortası, devlet tarafından bütün motorlu araç sahiplerine yapılması zorunlu tutulmuştur.  Kaza sonucunda diğer araç veya üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlar için sizi güvence altına alan bir sigorta ürünüdür.

 

 

 

 

 

 

 

Bir kaza sonucu kendi aracında oluşan hasarı trafik sigortası karşılamaz. Kasko Trafik sigortasından farklı olarak, poliçe sahibinin kendi aracının hasarını karşılar.

 

 

 

Zorunlu Trafik Sigortası İle Kasko Arasındaki Fark Nedir ?

 

Trafik sigortası ile kasko birbirinden tamamen farklı riskleri teminat altına alan iki ayrı üründür. Trafik sigortası kaza durumunda karşı tarafın zararını karşılar. Kasko ise sizin zararınızı karşılar. Trafik sigortasını yaptırmak zorunludur, kasko ise isteğe bağlıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trafik sigortası toplumda sadece kaza yaptığında karşı tarafın hasarını ödediği bilinse de kaza sonucu kendi aracınızda üçüncü kişilerin sakatlanması veya ölmesi durumunda o kişilere tazminat ödemektedir. Bunun için trafik sigortası yaptırırken güvendiğiniz şirketlere sigorta yaptırmayı tercih edin.

 

Trafik sigortasının teminatları nelerdir ?

 

Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı

Bu teminat, karşı tarafa verdiğiniz maddi zararları teminat altına almaktadır. Kusurlu olduğunuz bir kazada birden çok araç zarar gördüyse olay başı teminatı devreye girmektedir.

Kişi ve Kaza Başına Sağlık Giderleri Teminatı 

Bu teminat karşı tarafa verdiğiniz bedeni zararları teminat altına almaktadır. Burada araçtaki kişi sayısı esas alındığından araç tipine göre teminatlar değişmektedir.

Kişi ve Kaza Başına Sakatlanma ve Ölüm Teminatı

Kaza sonucu bir kimsenin ölümüne yol açmanız halinde; ölenin defin masraflarıyla ölen kişinin geride kalanlarına manevi tazminat teminatı vermektedir. Sakatlanma teminatı karşı tarafın kaza sonucu kısmen veya tamamen çalışamaz hale gelmesi sonucu meydana gelen zararları kapsamaktadır.

 

 

 

 

 

 

İlk kez araç aldığınızda standart tarifeden sigortanız başlar. Her yıl sigortanızı hasarsız bir şekilde yenilediğinizde 1 basamak üste çıkarsınız. 8.basamak için durum farklıdır. 7.basamaktaki bir sürücünün 5 yıl boyunca 7’de kalması gerekiyor. 5 yılı tamamladıktan sonra 8.basamağa çıkmaya hak kazanıyor.

 

 

 

Zorunlu Trafik Sigortası poliçesinde hasarsızlık indirimi uygulanır mı?

1 yıllık poliçe dönemi içerisinde hasar olmaması durumunda, trafik sigortanız üzerinde 10% dan başlayarak hasarsızlık indirimi almaya başlarsınız. Her poliçe dönemi sonunda hasarınız yoksa bu indirim grafikte göründüğü şekilde artarak devam eder. En yüksek basamak olan 50% oranına kadar hasarsızlık indirimi kazanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırmayan araç sürücülerini bekleyen cezalar nelerdir ?
  • Trafik sigortasını yaptırmayan sürücüler cezai yaptırımla uygulanır.
  • Poliçenin yaptırılmaması veya yenilenmemesi halinde her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanır.
  • Sigortası bulunmayan bir aracın trafik ekiplerince tespit edilmesi halinde, araç çekici yardımıyla otoparka götürülür. Araç sahibi trafik sigortasını yaptırana kadar araç otoparkta tutulur. Araç sahibi hem çekici ücretini hem de aracın otoparkta kaldığı gün kadar otopark ücreti ödemekle yükümlü olur.

 

 

 

 

 

Hemen Trafik Sigortası Teklif ALIN